Filtry oraz systemy do uzdatniania wody

Woda to jeden z podstawowych składników, bez których człowiek nie mógłby żyć. Woda jest substancją, od której zależy życie całej planety. Ludzie, żeby funkcjonować normalnie, muszą każdego dnia wypić odpowiednią ilość wody. Niestety, nie zawsze woda, którą pijemy jest odpowiednio do picia dostosowana. Często zdarza się, nawet w publicznych wodociągach, że jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Zatem jak temu zaradzić?

Rozwiązanie problemu zanieczyszczonej wody – filtry

Remedium na tego typu problemy mogą być filtry do wody. Systemy uzdatniania wody powinny znaleźć się w każdej kuchni. Na szczęście coraz więcej ludzi decyduje się na założenie filtrów we własnej kuchni. Jest to pozytywne zjawisko, gdyż filtry mają wiele zalet.

Głównym zadaniem filtra do wody jest usunięcie bakterii, drobnoustrojów i zanieczyszczeń, które znajdują się w wodzie. Dzięki zastosowaniu filtra, woda którą pijemy jest o wiele bardziej czysta. Dlatego stosowanie filtrów jest pozytywne.

Wyróżnić możemy kilka rodzajów filtrów do wody. Mamy filtry:

  • węglowe
  • mechaniczne
  • dolomitowe

Pamiętajmy, że filtry do wody, które kupujemy, powinny posiadać odpowiedni atest wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że wybrany filtr, jest wart zakupu.

Odwrócona osmoza

Odwrócona osmoza jest często stosowana w filtrach do wody. System taki usuwa z wody bakterie, metale ciężkie. Dodatkowo jednak, system ten usuwa również składniki mineralne z  wody. Według opinii niektórych, woda po przejściu przez taki filtr, staje się bezwartościowa.

Oczywiście pamiętajmy o tym, że żaden filtr nie będzie skuteczny w 100 procentach. Zawsze jakieś drobnoustroje mogą dostać się do wody, którą pijemy. Nawet na samym filtrze mogą zbierać się drobnoustroje. Dlatego warto pamiętać o wymienianiu filtru co jakiś czas. Jednak założenie filtru daje pewne dodatkowe zabezpieczenie.

Założenie filtru nie zawsze jest oczywiście konieczne. Jeżeli zbadamy naszą wodę i okaże się, że jest czysta, to filtr nie jest niezbędny. Jednak, jeżeli w wyniku badań wyjdzie, że woda jest zanieczyszczona, to założenie filtra powinno być obowiązkowe.

Źródło artykułu: